Page Section Navigation
Go to: Header
Go to: Utility Navigation
Go to: Primary Navigation
Go to: Content
Go to: Footer
 

 

Money Management International Improving Lives Through Financial Education
SUCESS NewsletterFinancial Education Newsletter
 
How to determine unit cost

MMI Copywriter

By Kim McGrigg, MMI Community Manager

If you’re reading this blog, you already know the importance of considering cost when making purchase decisions. It is intuitive that if two products are comparable, you should buy the one with the lower price. However, if you are only relying on the items looks to determine what is “comparable,” you might be making the wrong choice.

Appealing packaging makes it easy to be distracted by things other than price. Compounding the problem is a lack of consistency in package sizes.  For example, it can be difficult to determine whether the 8 ounce package or 12 ounce package is a better deal.  Instead of guessing, savvy consumers want to know exactly how much product they’re actually getting for their money. This is where unit pricing comes in.

Most grocery stores offer unit pricing right on their tags. The unit cost is normally listed in small print on the shelf’s price tag and is the only price that really matters. It levels the playing field for all of the options and tells you how prices compare based on an equal unit of measurement (pounds, ounces, liters, etc.).

You may not know it, but you're probably already using unit pricing to make purchase decisions. Think about filling up your car with gas. There are two gas stations right next to each other that offer practically identical products. The unit price of gas at the first station is $2.86 per gallon while the unit price of gas at the station next door is $2.93 per gallon. Clearly, all else being equal, it would save you money to buy gas as the first station.

Let’s look at another example. Recently, I went to the grocery store to buy almonds. There were a number of choices including name brands, store brands, and no brand (the option to buy in bulk). There were also a number of ways the almonds were packaged: in bags, cans, and jars of all different shapes and sizes. Some of the almonds were on sale. A quick look at the cost per ounce made it clear which option gave me the most almonds for my money. In this case, the sale items were not the best deal, even though that is how it appeared at first glance. In fact, the sale almonds were almost $2 more per ounce than the regularly priced almonds.

While comparing cost per unit is relatively easy in the grocery store where the number is displayed right on the price tag, it is not always that simple. In fact, you won’t find a unit cost listed for the vast majority of things you purchase outside of the grocery store. Yet comparing unit cost can save you money on many things you buy such as batteries, pet food, and even breath mints! So what’s a consumer to do? The answer is simple: Use a calculator.

Most phones have a calculator function built right in. If you don’t have a calculator on your phone, you probably have one in your junk drawer (I’m not the only one with a junk drawer, right?). Since unit pricing can save you so much money over time, it might even be worth it to buy a small, basic calculator. Once you’ve got a calculator, comparing unit costs is easy.

  1. Enter the price of the first item you want to compare. 
  2. Divide the price by the item’s amount (ounces, pounds, liters, etc.). 
  3. Hit the equal button and voila! You’ve got your price per unit.
  4. Repeat steps 1 through 3 for each of the other products you want to compare. Note: Make sure all items use the same units of measurement (ounces, pounds, liters, etc.).
  5. Make a super-smart purchase decision. In a nutshell, unit pricing strips away the packaging and lets you compare almonds to almonds.

When do you use unit pricing? What other factors do you consider when comparison shopping?

Comment on this post

 


New infographic: Ways kids use money

MMI's Kids and Money survey found that the way kids learn about and use money varies by age.

Want to embed the Kids and Money Infographic on your page?  Get the code here.


Financial Education learn more

Sharpen Your Financial Skills with Free Online Courses-

The goal of our highly trained professionals is to arm you with the knowledge necessary to take control of your financial situation. Our online seminars stress the development of skills that can assure long-term success. You will gain the peace of mind that comes from improved spending habits, increased savings, and the wise use of credit. Take the first step toward financial wellness by enrolling in a Web seminar today!

Learn More

In-Person Workshops Are Also Available In The Following Areas:

Arizona | California | Connecticut | Colorado | Illinois | Louisiana | Maine | Massachusetts | Mississippi | New Jersey | New Mexico | New York | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Texas - Fort Worth Area | Texas - Houston Area | Virginia | Greater Washington D.C. | Washington State

View upcoming financial education workshops

 


Teaching teens about money

 

Teenagers learn by gradually taking on more and more responsibility. For many parents, this involves giving their children a limited amount of control over financial decisions. According to recent figures released by Teen Research Unlimited, teens aged 12 to 19 spent an average of $91 per week. This weekly spending figure includes both teens’ own money and the cash they receive as gifts and allowances. Below are tips on how parent’s can teach their teens to become good money managers.

  • An effective money management tool all parents of teenagers can relate to is the car buying process. Discuss what the car can be used for, and who is responsible for gas, maintenance, etc. Teach your teen how auto insurance works, including how much the premiums increase when they start driving or if they are involved in an accident or traffic violation.
  • Get your teenagers involved with your day-to-day personal finance decisions. Have them help you with the grocery list and show them how to shop smart by comparing prices and using coupons. Let them sit with you while you pay bills to show them how quickly monthly obligations add up, such as utilities, phone bills, the mortgage, and insurance.
  • Encourage teens to save their money toward a major purchase, even offering to match their savings with an additional 50 cents per dollar saved. This is a great way to teach them the relationship between building a savings account and the positive rewards that follow.

Finally, it is important to show teens how credit cards work. Too often, young adults who are issued their first credit card perceive it as “free money,” and find themselves in debt. Help them understand that the dollars they charge today will cost a lot more if they are not paid off consistently on a monthly basis. For more ideas on how to teach your kids about money, visit MoneyBunny.com or check out the Youth & Money section on MoneyManagement.org.


MMI Debt Management Plan Client Corner
Tips for Success

Don't risk missing a payment-sign up for DepositDirect. DepositDirect Authorization allows us to withdraw your deposit from your bank account and save time and money each month. It's secure, convenient and easy! Enroll online today!

Update your account balances online. When you receive your monthly statement from your creditors, login to your MMI account and update your balances. It is important that we have the most accurate balance information possible on file. 

If you would like more information about signing up for a Debt Management Plan through Money Management International, visit MoneyManagement.org.


Tweet for Change

Tweet for Change

Interested in following trending twitter topics about all things financial? If so, check out the popular feeds on TweetForChange.com. In just once click, you’ll be able to see what is on people’s minds right now (in 140 characters or less!).  Social media expertise is not required!


About Money Management International

Money Management International (MMI) is a nonprofit, full-service credit counseling agency, providing confidential financial guidance, financial education, counseling and debt management assistance to consumers since 1958. MMI helps consumers trim their expenses, develop a spending plan and repay debts. Counseling is available by appointment in branch offices and 24 hours a day, 7 days a week by telephone and Internet. Services are available in English or Spanish. To learn more, call
866.530.9869 or visit MoneyManagement.org.


© 2010 Money Management International - All Rights Reserved
Money Management International 14141 Southwest Freeway, Suite 1000, Sugar Land, Texas
www.moneymanagement.org