Page Section Navigation
Go to: Header
Go to: Utility Navigation
Go to: Primary Navigation
Go to: Content
Go to: Footer
 
Blogging for Change Blogging For Change
by sitecore\kmcgrigg on December 14, 2009

Have you ever had a friend that makes you look bad just because she is so darn good?  I have a friend like that and she never has to buy pre-packaged food so her children won't go hungry.  I, on the other hand, am one of those moms who has her ups and downs.  Some days, my kids go to school with an abundance of healthy foods.  Other days, they wind up at school with milk money and last night's leftover takeout pizza in a paper sack.  On days when I don't even have leftovers to offer, the kids get their favorite lunch of all: Lunchables.

My good-mom friend recently suggested that I was spending too much for a little package of meat, cheese, and crackers.  So, I decided to see for myself. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I bought large quantities of the items contained in our Lunchables of choice: meat, Kraft cheddar cheese, and Ritz crackers.  Here is the breakdown of what I spent: 

 

Lunchables by MoneyManagement.

Next, I started cutting and counting.  It turns out that my supermarket supplies made the equivalent of ten Lunchables.

Lunchables by MoneyManagement.

So, here are the results:

Lunchables results by MoneyManagement. 

I was shocked that the prices are identical; I actually expected that I was paying more for convenience.  And while I like the fact that supermom was wrong, this exercise did make me think a bit about my choices.  While price isn't a factor, there is a lot more packaging going to waste when I buy the ready-to-eat lunches.  On the other hand, the time I spent cutting the food into nice little squares (because not even I would send my kids to school with a chunk of meat!) is worth something.   Finally, I KNOW my friend would chime in with arguments about nutrition (disclaimer: I always add fruit), but I am a believer in moderation, so I don't feel my kids are at any grave risk of health problems. 

So, what do you think about Lunchables? Make them or buy them?

Posted in:  Cutting Costs, Frugality

Comment(s)

Kathy says:
February 20, 2010

Lunchables are much higher than $1.27. This is not an accurate comparison



Mary Ann says:
December 18, 2009

The problem with lunchables vs making your own comprable lunch for the kids is the sodium and sugar that are in the lunchables... take a peek, and I bet it will surprise you. I'd rather get up a few minutes early to send them off with something that isn't going to raise blood pressure or make them obese than to look at it as simply a matter of convenience. Great article!



Required
Name:
Website:
Email:
Comments:
Please provide the comments.
Security Code:
Please correct the code.
 

Archives